logo geoteo krzywe
Start Rekuperatory
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Happy User   
środa, 20 marca 2013 15:16
 

Rekuperatory - wentylacja mechaniczna

Wentylacja

Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w budynku. Wyprowadza z pomieszczeń wydychany dwutlenek oraz zapachy, a także kurz i parę wodną, doprowadzając do nich świeże powietrze z zewnętrznej strony budynku.

Istnieje kilka sposobów wentylacji. Podstawowe ograniczają się do dwóch zasadniczych typów:

Pierwszym z nich jest wentylacja grawitacyjna, która dokonuje się w sposób naturalny. Jednak, aby była skuteczna, powinna spełniać pewne warunki, np. temperatura wewnętrzna i zewnętrzna muszą być różne.

Kolejnym typem jest wentylacja mechaniczna, która do stworzenia przepływu powietrza wykorzystuje wentylatory. Jej głównym atutem jest swobodna regulacja, która może być automatyczna, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Rekuperatory, które pozwalają na wentylację z odzyskiem ciepła, podczas której wykorzystuje się specjalne filtry oczyszczające napływające z zewnątrz powietrze — to właśnie wentylacja mechaniczna.

Warto zdecydować się na instalację systemów wentylacyjnych, ponieważ ich brak może spowodować bardzo poważne skutki widoczne oraz niewidoczne. Jednymi z najgroźniejszych są skutki zdrowotne, do których zalicza się alergie powodowane przez kurz, pleśń oraz grzyby. Bardzo istotne są również powstające skutki budowlane braku klimatyzacji, takie jak korozja budynku spowodowana przez zawilgocone podłogi, ściany albo sufity. Dodatkowymi konsekwencjami są skutki estetyczne, m.in. zaparowane szyby oraz wypatrzone podłogi.

 

 


Zalety rekuperatora

 

Któż by pomyślał, że skonstruowanie tak zaawansowanego urządzenia, jak rekuperator, będzie miał aż tak prozaiczną genezę. Głównym powodem do opracowania takiej konstrukcji były ciągle wzrastające ceny energii elektrycznej oraz ogrzewania, a także pojawianie się coraz doskonalszych technologii budowlanych oraz grzewczych.

Rozwój techniki pozwolił na stosowanie coraz skuteczniejszych urządzeń służących do ogrzewania, a także coraz nowszych materiałów izolacyjnych. Powszechne stało się montowanie plastikowych okien oraz specjalnych drzwi, które ograniczają dopływ zimna, ale także wykluczyły skuteczną naturalną wentylację. Naturalna wentylacja opierająca się na grawitacyjnym ruchu powietrza zdawała egzamin tylko w tych domach, które były trochę gorzej ocieplone. Jednak latem, kiedy wartości temperatur w pomieszczeniu oraz na zewnątrz miały zbliżone wartości, po prostu nie działała.

Jednak staranne ocieplenie budynków oraz wykorzystanie szczelnych plastikowych okien doprowadziło do tego, że w wielu mieszkaniach pojawiły się problemy z wilgotnością oraz pleśnią. Z tego powodu zaczęto montować specjalne szczeliny, co doprowadziło do powstania paradoksu ? produkowano coraz lepsze i szczelniejsze okna, po to, aby móc je bardziej rozszczelniać.

To właśnie z tego powodu powstała wentylacja mechaniczna, czyli po prostu rekuperatory. Wykorzystanie rekuperatorów pozwala na odcięcie największych strat ciepła przy wykorzystaniu wymiennika ciepła, a także specjalnych wentylatorów oraz elektronicznego sterowania. Ogromnym atutem wentylacji mechanicznej jest to, że nie jest uzależniona od warunków klimatycznych oraz pogodowych. Dzięki temu klienci, którzy zdecydują się na montaż rekuperatorów, mają pewność, że wybrany przez nich typ wentylacji usunie nieprzyjemne zapachy z domu, a także znacząco zmniejszy ryzyko powstania pleśni. Dodatkowym atutem jest to, że nie musimy się obawiać przeziębienia od ciągłego otwierania okien.

Podczas planowania budowy domu energooszczędnego, już na samym początku powinniśmy uwzględnić w projekcie instalację rekuperacji. Pamiętajmy również o tym, aby system był dokładnie zaplanowany, a także o tym, aby jego wykonanie powierzyć profesjonalistom. Odpowiedni plan oraz profesjonalny montaż zagwarantuje ciche, oraz bezawaryjne działanie, jak i oszczędność energii, a co za tym idzie, również i pieniędzy.

 

 

 


Jaki producent rekuperatorów jest najlepszy, czyli które urządzenie wybrać do wentylacji ?

 

Obecnie wybór wentylacji nie jest już wcale łatwy. Rekuperatory stały się ostatnio bardzo popularne, każdy producent rekuperatorów (a jest takich producentów coraz więcej) oferuje urządzenia o różnych parametrach. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim powinniśmy wybrać rekuperator, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Dlatego warto zastanowić się, czy bardziej zależy nam na cichej oraz ekonomicznej pracy, czy na najwyższym poziomie wydajności. Obecnie można zakupić urządzenia, które charakteryzują się bardzo przyzwoitymi parametrami już w korzystnych cenach.

Jeżeli jednak zależy nam głównie na bardzo wysokiej jakości, która połączona jest z wysokim poziomem odzyskiwania ciepła, powinniśmy liczyć się z odpowiednio wyższą ceną. W tej sytuacji pojawiają się dwie możliwości? Albo kupujemy tańszy rekuperator, który będzie zapewniał po prostu sprawną klimatyzację, albo wybieramy urządzenie o wiele bardziej zaawansowane, dzięki któremu wyraźnie odczujemy różnicę i odzyskamy nawet 96% ciepła.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie? Przede wszystkim o właściwym przygotowaniu miejsca pod instalację. Musi być ono wykonane starannie, w przeciwnym bowiem wypadku, nawet najdroższy rekuperator niewiele pomoże, ciepło i tak będzie uciekać. Bardzo istotna jest również odpowiednia lokalizacja oraz zgranie jej z typem urządzenia, w które chcemy zainwestować. Dlatego np. jeśli chcemy zamontować rekuperator na strychu, gdzie zazwyczaj są duże przeciągi oraz jest chłodniej niż w pozostałych domowych pomieszczeniach, powinniśmy wybrać urządzenie, które jest mniej czułe na niską temperaturę zewnętrzną. Jednak nie rozwiąże to wszystkich problemów, ponieważ bardzo duża ilość ciepła będzie po prostu uciekać. Dlatego warto już na etapie planowania domu rozważyć kwestię instalacji rekuperatora i tak przygotować plany domu, aby zapewnić urządzeniu jak najwyższą izolację termiczną.

Podczas zakupu zwróćmy szczególną uwagę na jakość, w tym wydajność i niezawodność, a także kulturę pracy rekuperatora. Podczas wyboru sprzętu warto pamiętać o tym, że wybieramy urządzenie, z którego będziemy korzystać przez wiele lat i które nie może nas męczyć swoim hałasem oraz powinno przez długi okres uzyskiwać takie same optymalne warunki w naszym domu.

Jeśli nie możemy się zdecydować, który sprzęt będzie dla nas najbardziej odpowiedni, zasięgnijmy rady od osób mających już z nim styczność? Porozmawiajmy ze znajomymi albo poszukajmy opinii o konkretnych produkcjach w Internecie. W dzisiejszych czasach wybór jest naprawdę bardzo duży. Naprawdę jest z czego wybierać. Istnieją przynajmniej trzy podstawowe typy rekuperatorów.

 

 

 

rekuperatorywanas1 rekupwanaswyminnik1


Rekuperatory krzyżowe

Ten typ rekuperatorów to obecnie najpopularniejszy i najtańszy sprzęt z wymiennikiem krzyżowym. Zapewniają one najmniejszy rzeczywisty odzysk ciepła, który wynosi około 50%. Dostępne są urządzenia z podwójnym wymiennikiem krzyżowym, który zapewnia wyższą wydajność urządzenia o 10%, jednak wraz z większą wydajnością, zwiększa się również jego rozmiar oraz pobór energii. Jeśli zdecydujemy się na rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym, musimy pamiętać, że ich wykorzystanie wiąże się także z koniecznością stosowania energochłonnych nagrzewnic wstępnych (w celu ochrony wymiennika przed zamarznięciem) lub stosowania Gruntowego Wymiennika Ciepła - GWC (co jest z kolei jednorazowo sporym wydatkiem).

 

 

 

rekuperatoryaeris1 rekupaeriswyminnik1

 

Rekuperatory krzyżowe-przeciwprądowe

Dzięki wybudowaniu wydłużonego wymiennika krzyżowego, producentom udało się uzyskać większą powierzchnię czynną wymiany ciepła oraz nieznacznie większy odzysk ciepła. Jednak praktyka pokazuje, że nie przekracza on 60-70%. Stosowanie wymienników przeciwprądowych w większości przypadków również wymaga wstępnej ochrony za pomocą grzałki elektrycznej lub GWC. Stosowanie grzałki nie zwiększa awaryjności urządzenia a znacznie podnosi koszty eksploatacyjne a w przypadku GWC koszty inwestycyjne.

 

rekuperatorykarinowent1  

 

Rekuperatory spiralne-przeciwprądowe

Jest to urządzenie o bardzo dużej sprawności, która wynosi 80-96% i jest znacznie wyższa niż w innych rekuperatorach. Jest to możliwe dzięki o wiele większej powierzchni czynnej, na której zachodzi wymiana ciepła. Wykorzystywany wymiennik spiralny jest całkowicie szczelny, co wyklucza potrzebę stosowania nagrzewnic wstępnych, GWC albo systemów przeciwzamrożeniowych w celu zabezpieczenia wymiennika w okresie zimowym.

Jakie parametry należy uwzględniać przy wyborze?

Jak już zostało wspomniane, rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna pozwalającej odzyskać ciepło, stała się ostatnimi czasy bardzo popularna w domach jednorodzinnych. Poszczególne instalacje wentylacji mechanicznej różnią się jednak między sobą, dlatego warto przyjrzeć się materiałom, z których zostały wykonane, ich kształtom, sztywności oraz sposobowi prowadzenia.

I tak, jeśli chodzi o materiały, z których wykonany jest wymiennik ciepła w rekuperatorze, na rynku można spotkać się z: aluminium, stalą, plastikiem czy innymi tworzywami sztucznymi. Oczywiste jest to, że najlepszym przewodnikiem ciepła jest aluminium, dlatego tak istotne jest, aby wymiennik w rekuperatorze był z tego materiału wykonany.

Widzimy więc, że wszystko może mieć swoje znaczenie. Istotna jest zarówno cena, jak i komfort użytkowania czy etap budowy domu. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, zanim zbyt pochopnie dokonamy zakupu — warto inwestować zarówno w skuteczny rekuperator oraz dobrą instalację, ponieważ w perspektywie kilku lat, dokonana przez nas inwestycja nam się opłaci.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy. Oprócz instalacji wentylacji mechanicznej, instalujemy pompy ciepła powietrzne oraz pompy głębinowe. Zajmujemy się również wierceniem studni głębinowych.


Jak i gdzie poprowadzić wentylację?

Planując instalację rekuperacji w swoim domu, musimy pamiętać, że w grę wchodzi nie tylko urządzenie o sporych nierzadko wymiarach, lecz również gęsta sieć przewodów. Jeśli mamy własny strych, garaż czy kotłownie sprawa jest prostsza — można tam swobodnie przeprowadzić kanały wentylacyjne, a samo urządzenie umiejscowić w jednym z jego pomieszczeń. Jeśli zaś chodzi o wentylację w budynku kilkupiętrowym, wielorodzinnym, wtedy pomogą nam specjaliści, z których pomocy powinniśmy skorzystać.

Odpowiedni projekt oraz precyzyjny plan instalacji pomoże uniknąć ewentualnych problemów.
Również nasza firma Ci pomoże, służymy bowiem fachowym doradztwem i z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.

 

Rekuperacja a ocieplanie budynków.

Dom pasywny spełniać musi kilka niezbędnych warunków. Absolutną podstawą jest zerowy bilans ciepła, bez względu na porę roku. Aby go uzyskać, budynek musi być całkowicie szczelny i nie może wymagać dodatkowego ochładzania czy źródeł ciepła. Jeśli więc izolujemy swój dom — kładziemy styropian, uszczelniamy okna czy drzwi, to zmierzamy do uzyskania efektu podobnego do tego, jaki dają budynki pasywne. Musimy mieć jednak świadomość, że udaremniamy wtedy naturalną wentylację, gdyż przerywamy w sztuczny sposób dostawy świeżego powietrza z zewnątrz.

W takich sytuacjach idealnym wyjściem są właśnie rekuperatory. Do ich zalet należy:

oszczędność np. na drogiej stolarce okiennej
zyski wynikające z ograniczenia ogrzewania
zniwelowanie wysokiej wilgotności powietrza
przefiltrowane powietrze bez obecności w nim alergenów, pyłków, zarodników grzybów, czy po prostu kurzu.


System rekuperacji a kominek.

Sporym wyzwaniem jest uzyskanie szczelnego, pasywnego domu i jednocześnie pogodzenie go z chęcią zamontowania kominka. Jest on przecież nie tylko źródłem ciepła, lecz również bardzo estetycznym elementem każdego wnętrza. Jak więc połączyć rekuperację i kominek? Na szczęście odpowiadając na potrzeby użytkowników wymyślono systemy z tak zwaną zamkniętą komorą. W tym rozwiązaniu kominek pobiera powietrze do spalania nie z pomieszczenia, a z zewnątrz. Doprowadzane jest ono specjalnym kanałem, połączonym z dolną częścią wkładu. Tak długo więc, póki nie otworzymy drzwiczek, będziemy mieć zupełnie szczelny układ. Warto przy tym zadbać o kilka elementów.

Chcąc wykorzystać ciepło z kominka można wykonać tzw. Dystrybucje Gorącego Powietrza (DGP). Należy przy tym pamięć, że tego typu instalacja jest wykonana ze specjalnych materiałów wysokotemperaturowych i z większości przypadków nie należy jej łączyć z instalacją rekuperacji. Dopuszcza się podłączenie nawiewu DGP z nawiewem z rekuperacji pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przed wysoką temperaturą podczas palenia w kominku oraz niską temperaturą, gdy nie palimy w kominku (niepotrzebne wychładzanie nawiewanego powietrza do pomieszczeń). Nie należy łączyć DGP z wyciągiem rekuperacji, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia wymiennika i wentylatorów zbyt wysoką temperaturą.


Rekuperacja a okap kuchenny

Na zakończenie warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, pogodzenia rekuperacji i okapu kuchennego. Podobnie jak w przypadku kominka, wentylacja nawiewno-wywiewna musi być w takim przypadku dokładnie przemyślana. Zwłaszcza że nie sprawdzają się stosowane w okapach filtry tłuszczowe i w niedługim czasie prowadzą do osadzenia się tłuszczu na ściankach instalacji wentylacyjnej, na wymienniku czy na wentylatorach.

Jak więc wyprowadzać powietrze z okapu? Zasadniczo istnieją trzy możliwości: wpięcie kanału od okapu do bezużytecznego kanału wentylacji grawitacyjnej, wyprowadzenie go na dach lub na boczną ścianę kuchni (zawsze zastosowana powinna być klapka, uniemożliwiająca powrót odprowadzanego powietrza).

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2018 09:36
 
Reklama